Små marginaler för Grandelius att kunna nå en World Cup-plats

Publicerad 24 mars, 2025 av Ingemar Falk

Nils Grandelius är på 40:e plats i Schack-EM när två ronder återstår. Foto: Federatia Romana de Sah

Dörren till World Cup står fortfarande på glänt för Nils Grandelius – men springan minskar.

Efter måndagens remi i Schack-EM mot Turkiets Emre Can har Sverigeettan 6 poäng. Att döma av fjolårets EM-resultat krävs 8 poäng eller 7,5 poäng med bra särskiljning för att komma topp 20 och erhålla en biljett till World Cup.

Två ronder återstår nu i EM-turneringen i Eforie Nord, Rumänien, så insatserna är höga när Nils Grandelius möter den blott 16-årige ukrainaren Igor Samunenkov på tisdagen. Vinst där och det ser mycket ljusare ut inför sista rundan.

Bara en halv poäng bakom Nils Grandelius ligger Sverigejunioren Edvin Trost som spelat riktigt starkt. Han kom in till EM-tävlingen som 120-seedad, men är just nu på en 63:e plats.

IM Edvin Trost, SK Rockaden. Foto: Lars OA Hedlund

Edvin Trost har mött en hel räcka rutinerade stormästare med rating kring 2600 och uppåt och hållit emot starkt. I måndagens möte mot Rumäniesn stormästare Constantin Lupulescu (2596) visade Trost upp respektlöst spel redan i öppningen med drag som 11.Sd5, 12.Dh5 och 15.Td3 – och pressade fram remischackar efter bara 22 drag. Imponerande.

Edvin Trost har hittills en ratingprestation på 2547, och blir avslutningen riktigt stark kan han vara med och hugga om en stormästarnorm. Närmast på programmet väntar Bulgariens stjärna Ivan Cheparinov (2646).

Ny ensam ledare i tabellen är tysken Matthias Blübaum på 7,5 poäng. Norrmannen Aryan Tari som legat i toppen hela tävlingen är fortsatt på en tredje plats.

Ställningen

PlSpelarePo
1🇩🇪 Matthias Blübaum
2🇪🇸 Daniil Yuffa7
3🇳🇴 Aryan Tari7
40🇸🇪 Nils Grandelius6
59🇳🇴 Elham Amar
63🇸🇪 Edvin Trost
76🇩🇰 Mads Andersen
87🇩🇰 Rasmus Skytte
111🇩🇰 Jonas Buhl Bjerre5
117🇫🇮 Toivo Keinanen5
136🇩🇰 Filip B Olsen5
178🇮🇸 Vignir V Stefansson
192🇮🇸 Aleksandr D Jonasson
215🇩🇰 Nicolai Kistrup
342🇩🇰 Robert Skytte3
Två ronder återstår.
14.15: Live & resultat