Stort intresse för den extra kongressen

Publicerad 8 december, 2025 av Ingemar Falk

Håkan Jalling, Sveriges Schackförbunds ordförande. Foto: Sveriges Schackförbund

Hela 21 av totalt 23 distrikt var representerade när Sveriges Schackförbund på söndagen arrangerade extra kongress i förberedelsearbetet inför att söka medlemskap i Sveriges Olympiska Kommitté. De 21 ombuden representerade 73 av totalt 78 mandat.

Syftet med kongressen var att göra några anpassningar av stadgarna kopplat till kommande samarbete med Antidoping Sverige. Stadgarna ska bifogas den ansökan som kommer att lämnas in i slutet av december. 

Anpassningarna som klubbades igenom på extrakongresen kan du se i detta dokument i röd färg.

– Jag är oerhört glad över att distrikten sluter upp och visar intresse när vi kallar till extra kongress, säger Håkan Jalling, förbundsordförande.  Det är viktigt att många är med när beslut fattas, men också att få information om den pågående processen. I slutet av april, vid SOK:s årsmöte lär vi få veta om schacket blir en del av den olympiska rörelsen.

Christer Pallin valdes till mötesordförande. Han har varit chefsjurist på Riksidrottsförbundet (RF) och är ordförande i SSF:s disciplinnämnd. Foto: Philemon Wehinger/Sveriges Schackförbund och Verdictum