WIM Ter-Avetisjana segrade i Pia Cramling Cup

Publicerad 2 januari, 2026 av Robert Okpu

Segraren i Pia Cramling Cup, Agnesa Ter-Avetisjana från Lettland, flankerad av prisutdelarna Anastasia Sorokina, till vänster och Pia Cramling. Foto: Viktor Thorell

Den första upplagan av Pia Cramling Cup avverkades på fredagen i Rilton-lokalerna.

Ett mycket lyckat arrangemang såg WIM Agnesa Ter-Avetisjana från Lettland segra före WIM Irina Tetenkina, Wasa SK och Susanne Hansson från SS Manhem.

WIM Irina Tetenkina, Wasa SK, slutade tvåa i tävlingen. Foto: Abdel Rahman Sadeh / JSCA

Pia Cramling själv var naturligtvis på plats:

-När vi är så få tjejer i Sverige som spelar, så tycker jag att det är viktigt med event av den här typen. Och jag är glad över att det blev så många som 39 spelare. Och flera av dem från andra länder, konstaterade en strålande glad Pia Cramling.

Spelarantalet gör Pia Cramling Cup till en av de större damtävlingarna som anordnats i Sverige, särskilt på senare år.

Turneringen fick en övertygande segrarinna i den unga lettiskan Agneska Ter-Avetisjana som anmälde sig sent till Pia Cramling Cup. Agneska vann helt enkelt genom att segra i samtliga sju ronder. Tvåan WIM Irina Tetenkina, Wasa SK vann (nästan) alla sina partier… förutom en förlust mot just segrarinnan. Irina var ensam om 6 poäng.

Även trean Susanne Hansson, SS Manhem var ensam om sin poängskörd: 5,5 poäng på de sju ronderna.

Susanne Hansson, SS Manhem, knep bronspengen. Foto: Abdel Rahman Sadeh / JSCA

Pia Cramling var glad och tacksam för det stöd som turneringen fått från Stockholms Schackförbund, sponsorerna DGT och Manjana – och även från FIDE, världsschackförbundet.

Den första upplagan av Pia Cramling Cup lockade 39 deltagare, en siffra som både Pia och övriga medarrangörer var nöjda med. Foto: Viktor Thorell

-Särskilt stödet från FIDE-profilen Anastasia Sorokina.

Anastasia var prisutdelare tillsammans med Pia som alltså var väldigt nöjd med dagen:

-Jag känner, Wow! Vi har fått en fin spellokal, väldigt fin inramning, fantastiskt fina priser och ett fint vandringspris. Och tanken är att tävlingen är säkrad i minst fem år framöver och det glädjer mig i mitt hjärta, konstaterade Pia.

I damernas svenska mästerskap förra månaden segrade Emilia Horn, Djurgårdens IF Schack, både i blixt och snabbschack. Men i Pia Cramling Cup så fick hon nöja sig med femteplatsen. Foto: Viktor Thorell

Turneringens status försämrades inte av att den regerande svenska mästarinnan i blixt och snabbschack från Linköping nyligen, Emilia Horn, slutade femma trots att tidskontrollen åtta minuter plus fyra sekunder borde passa som handen i handsken.

Samma poängskörd, 5, men med marginellt bättre särskiljning hade lettiskan Andra Cimina, som slutade fyra och som även tjänstgör som domare (international arbiter) under Rilton Cup.

Åttaåriga Miya Sundell, Wasa SK fick specialpris som turneringens yngsta deltagare. Foto: Abdel Rahman Sadeh / JSCA

Yngst i turneringen var det åttaåriga löftet Miya Sundell, Wasa SK, som fick ihop två poäng på de sju ronderna.

Fullständigt resultat från Pia Cramling Cup Intervju med FIDE-profilen Anastasia Sorokina