Jersey: Hillarp i delad ledning med Tiviakov – finalmöte väntar
Publicerad 10 april, 2019 av Sverrir Thór
GM Tiger Hillarp Persson. Foto: Lars OA Hedlund.
Två tredjedelar av Polar Capital Open på ön Jersey i Engelska kanalen är nu avklarade och det är svenskt i topp genom GM Tiger Hillarp Persson. Efter sex spelade ronder har svensken tagit 5 poäng, likt förre Europamästaren GM Sergei Tiviakov som sedan många år tillbaka representerar Nederländerna.
Tiviakov förlorade mycket oväntat I första ronden mot tyske FM Olaf Steffens men har sedan dess fått upp ångan rejält. Samtidigt har Tiger släppt två remier och när de två möts i sjunde ronden på torsdagen så lär turneringssegern stå på spel.
Häng med på världens största schacktävling! Schackfyran är en riktig folkfest med över 1000 deltagande klasser runt om i Sverige där varje barns deltagande räknas.
Vi använder cookies för att se till att vi ger dig den bästa upplevelsen på vår hemsida. Om du fortsätter att använda den här webbplatsen kommer vi att anta att du godkänner detta.