Linköpings ASS mästare i snabbschacksligan

Publicerad 24 juni, 2021 av Ingemar Falk

Två av klubbprofilerna i Linköpings ASS: Max Wahlund och Peter Halvarsson. Foto: Lars OA Hedlund

När man är ute på internationella öppna tävlingar kan man alltid passa på att försöka värva nya medlemmar till sin egen klubb.

Det har Linköpings ASS gjort – mycket tack vare medlemmen Max Wahlunds schackresor. Det belönade sig på onsdagskvällen med seger i den tionde säsongen av svenska onlineligan Swedish Rapid Team Battle. En jubileumssäsong som samlade hela 28 lag från Sverige.

Det var de utländska stjärnorna som anförde tonen för Linköpings ASS i finalen, men poäng togs även av gamla klubbrävar som Peter Halvarsson, Adam Ståhlberg och just Max Wahlund.

Dessutom spelade en del av klubbens nybörjare som anslutit sig efter schacklektionerna som startade i vågen efter Netflix-succén ”The queen’s gambit”.

Linköpings ASS har ökat medlemsantalet rejält under coronapandemin som också blev startskottet för onlineboomen. Och på onsdagen kunde klubben fira en stor triumf i nätschack.

I finalen bjöds Linköpings ASS på hårdast motstånd av tvåan Eksjö SK. Till slut skiljde nio poäng mellan lagen.

Bronset togs av Farsta SK.

Resultat, finalen i SRTB säsong 10:

PlacLagLeadersPoäng
1Linköpings ASS22+17+16+15+15+15+14+14+13+12153
2Eksjö SK21+17+16+14+14+13+13+13+12+11144
3Farsta SK17+16+16+14+13+13+13+12+12+10136
4Gävle SA17+16+14+12+12+12+12+11+11+11128
5Södra SASS19+15+15+14+12+12+12+12+10+4125
6Limhamns SK18+15+14+14+12+12+11+10+9+8123
Se fullständiga resultat här.

Samtidigt som finalen spelades divison 1-kvalet där de fyra bästa lagen återfinns i ettan nästa säsong.

Liksom i finalen var det ibland svårt att koncentrera sig på både kvalet och Sveriges match i fotbolls-EM mot Polen. Så här lät det i turneringschatten:

Mål!”
”2-2.”
”Detta EM är inte bra för koncentrationen.”
”Mål!!!

”3–2”

Hur det slutade?

Sverige vann mot Polen med 3–2 och dessa fyra lag i topp spelar i division 1 nästa säsong:

PlacLagLeadersPoäng
1Schacksällskapet Manhem17+17+13+11+10+10+9+5+4+298
2Wasa SK12+11+11+10+9+7+6+4+4+377
3Stockholms Schacksällskap22+14+12+7+6+3+3+370
4Jönköpings Schacksällskap13+13+12+10+8+3+0+0+059
5Lunds Akademiska Schackklubb11+11+11+9+7+6+2+057
6Eskilstuna SKbragesjo 14+11+8+7+5+3+2+2+2+054
7Helsingborgs Schacksällskap10+10+8+7+6+5+4+050
8SS Gambit4+04
Se fullständiga resultat här.
Se finalresultaten