Ungern leder i öppna klassen i Lag-EM på Kreta efter fyra ronder. I den fjärde ronden besegrade ungrarna favorittippade Ryssland med 2½-1½ och därmed har man tagit 7 matchpoäng på de fyra ronderna. Lika många matchpoäng har Armenien och (lite överraskande) Kroatien, men tack vare 11 partipoäng kontra 10 respektive 9½ är det fördel Ungern.
Ett matchpoäng bakom trion i topp kommer sedan fem lag vara Ryssland och Tyskland är ett par. Bästa nordiska land är Island före Finland och Norge (utan Magnus Carlsen). Island och Finland har tagit 4 matchpoäng medan Norge har tagit 3.
I damklassen leder favoriterna i Ryssland med full pott, 8 matchpoäng, sedan man slagit de på förhand kanske värsta konkurrenterna i Georgien i fjärde ronden. På andra plats kommer sedan Spanien med 7 poäng, likt Polen som man spelade oavgjort mot i fjärde ronden.