
IM Rauan Sagit kommer att spela i Sverigemästarklassen 2017. Det står klart efter sista ronden i Mästarklassen-Elit där Sagit vann en relativ enkel seger mot Andreas Landgren. Inför sista ronden var Sagit i delad ledning med GM Ralf Åkesson och FM Deniz Arman och då Arman förlorade mot IM Jan Johansson, som efter en trög start verkligen fick upp ångan, och Åkesson inte kunde forcera fram en vinst mot Harald Lögdahl, trots ett gyllene tillfälle mot slutet, blev Sagit ensam vinnare i klassen och knep därmed uppflyttningsplatsen till Sverigemästarklassen.
På fjärde plats kom Jan Johansson efter sin imponerande spurt och på femte plats kom Eric Thörn. Ytterligare en veteran som svarade för en imponerande insats i årets Mästarklassen-Elit är lägst rankade Anders Wengholm som hamnade på sjätte plats.
Inför sista ronden i junior-SM hade Martin Jogstad redan säkrat JSM-titeln. Det förhindrade honom dock inte från att avsluta med flaggan i topp och en vinst, denna gång mot Gabriel Svorono. Vinsten satt dock långt inne då Svorono till en början spelade ut sin motståndare. I slutskedet av partiet tappade han dock tråden och några få drag av lägre kvalitet senare kunde Jogstad bokföra ännu en vinst.

Jung Min Seo som varit i toppstriden hela turneringen avslutade svagt, med två förluster i rad, och förlorade därmed andraplatsen till just sin överman i sista ronden, Mattis Olofsson-Dolk som efter en för honom oerhört svag mittendel av turneringen hittade tillbaka till formen. Det räckte som sagt till en andra plats men det skilde hela två poäng upp till Jogstad på första platsen, en imponerande marginal. På tredje plats, med samma poäng som Olofsson-Dolk men förlust i deras inbördes parti, kom Felix Tuomainen.

I veteran-SM blev det till slut Åke Westin svensk mästare efter en vinst mot ledande Ingemar Schütz i sista ronden. Per-Olov Nordström, som varit i ledning i princip hela turneringen, förmådde inte att vinna över Per-Olof Gromark och regerande mästaren Lars Blomström förlorade i sista ronden sitt första parti, mot FM Nils-Åke Malmdin. Westin samlade ihop 7 poäng under turneringen och Nordström, Malmdin och Schütz fick 6½ men Nordström var den som fick högst kvalitetspoäng och kom därmed tvåa. På tredje plats kom Schütz.
Slutställningen