Ralf Åkesson: Comeback i Tjeckien

Publicerad 2 augusti, 2021 av Ingemar Falk

Stormästaren Ralf Åkesson fick äntligen spela en internationell öppen turnering igen. Här är hans rapport från Czech Open. Foto: Lars OA Hedlund

Stormästaren Ralf Åkesson rapporterar från Czech Open:

”Covid-pandemin har drabbat schacket hårt, åtminstone om man tänker på traditionella turneringar, OTB (over-the-board). Allra värsta har det varit för arrangörer av stora öppna tävlingar, som av begripliga skäl varit nästan omöjliga att genomföra. FIDE har riktat ett speciellt stöd för sådana turneringar, vilket kanske kan få lite effekt på sikt.

Nu när vaccinationerna är på god väg och EUs Covid-certifikat kommit på plats tänkte jag ändå att det var dags för en ’riktig’ tävling. En sådan – tycker åtminstone jag – skulle på ett uppfriskande sätt skulle skilja sig från de blixt- och snabbschacktävlingar man har spelat online det senaste året. Att förverkliga idén visade sig ändå vara lättare sagt än gjort. Pandemin är långtifrån över. Det talas om den farliga deltavarianten, en tredje eller fjärde våg, och nya nedstängningar på många håll…

Min ursprungliga tanke var att ställa upp i Xtragon Cup i Helsingör men den blev tyvärr inställd. Därför beslöt jag mig för en längre resa till en turnering jag spelat flera gånger tidigare, Czech Open i Pardubice. Jag är tacksam för att denna turnering kunde genomföras på någorlunda normala villkor, även om det blev i reducerad omfattning jämfört med förr. Spellokalen, ett kongresscenter, är mindre än den tidigare och många nationer var förhindrade att delta på grund av pandemin.

Czech Open är en stor schack- och spelfestival med diverse olika turneringar. Traditionellt brukar många svenskar delta, ibland uppåt tjugo stycken tror jag. I år var det bara jag och min GM-kollega Pontus Carlsson. Pontus har bott i Prag i cirka fem år nu. Han jobbar på bank och kämpar med att lära sig tjeckiska men han erkänner att språket är svårt.

Tjeckien är ett relativt billigt turistland. De som verkligen vill utnyttja den lågt värderade tjeckiska kronan väljer att konsumera mycket av den goda tjeckiska ölen. Annars kan man välja alkoholfria nöjen, till exempel att besöka Café Bajer i Pardubice där jag ofta tog en utmärkt cappuccino, läste en god bok och lyssnade på bra musik. Man kan även köpa fantastiskt goda och billiga körsbär på en marknad.

Tjeckien har en förresten uppseendeväckande historia vad gäller Covid. Bekämpningen av viruset tycktes mycket effektiv och den 30 juni ifjol anordnades en stor fest på Karlsbron i Prag för att officiellt fira att Covid var besegrad. Men det fick man äta upp. Smittspridningen i landet tilltog rejält och ett par månader senare var Tjeckien det europeiska landet med störst andel smittade.

Respiratormunskydd är obligatoriska på en mängd platser, hotell, flygplatser, kollektivtrafik, affärer och även kongresscentret Ideon där tävlingen spelades. Till stor lycka var man inte tvungen att bära ansiktsmask just när man spelade. 

Pardubice, ligger cirka 10 mil öster om Prag. Det är en relativt stor stad, jämförbar med min allsvenska hemstad Västerås både vad avser storlek och avstånd till huvudstaden.

Många europeiska städer liknar varandra numera. Skillnaden märks främst om man studerar äldre bebyggelse. Ett typiskt exempel är hotellet där jag bodde, Hotel Labe, som är en gammal öststatskoloss med tretton våningar. Det har sin charm och jag har bott där flera gånger tidigare. Labe är förresten det tjeckiska namnet på floden som normalt kallas Elbe. Denna flyter förbi strax utanför. I år var det otur eftersom ett enormt byggprojekt pågår alldeles utanför hotellet, hela stormarknaden Tesco håller på att byggas om. Det var rejält buller redan från klockan sju på morgonen. Dessutom var det otroligt varmt och därmed har jag redan presenterat mina främsta bortförklaringar.

För de flesta spelarna var det även den första riktiga turneringen på väldigt lång tid. Jag själv spelade tre elitseriepartier i oktober ifjol men den senaste turneringen var Elite Hotels Open i Växjö i februari 2020. Den senaste tävlingen med en rond om dagen var Rilton Cup 2019/20, för ett och ett halvt år sedan. Detta är en enorm tidsperiod för en aktiv spelare!

Överraskande segrare i Czech Open 2021 blev, efter särskiljning, IM Vojtech Zwardon med sju poäng av nio. Övriga på samma poäng var GM Babula, FM Mladek och och FM Cserw. De tre första är från Tjeckien medan den fjärde representerar Polen. Överhuvudtaget blev tävlingen en stor succé för hemmanationen.

En annan grupp som genomgående klarade sig utmärkt var de yngre spelarna. Kanske hade de skött onlineträningen bättre än äldre konkurrenter eller kanske klarade de av värmen bättre..? Möjligen var även många unga spelares elotal missvisande, eftersom de kunde gått framåt utan att det avspeglats på de inaktuella talen. Femton stormästare deltog i tävlingen (de mest välbekanta var Jobava och Nisipeanu) och av dessa presterade nästan alla sämre än väntat.

Stormästaren Pontus Carlsson fick samma poängsumma som Ralf Åkesson. Foto: Lars OA Hedlund

Både jag och Pontus stannade på 5½ med rejäla eloförluster som följd. Jag själv fick ett lite pinsamt tröstpris i form av andra plats i seniorkategorin (60+).

Sammanfattningsvis vill jag ändå säga att det var väldigt kul att spela en traditionell schackturnering igen!

Här följer ett av mina partier, underhållande men långtifrån felfritt. Motståndaren var förresten den ende som var äldre än jag själv. I övrigt mötte jag sex tonåringar och två spelare som var drygt tjugo. ”

Slutresultat, Czech Open

PlTitSpelareNatEloPTBElo +/-
1IMZwardon, VojtechTJE24667,053,513,9
2GMBabula, VlastimilTJE25637,051,03,5
3FMMladek, RichardTJE22917,050,074,0
4FMCzerw, DawidPOL23067,048,049,0
5GMStocek, JiriTJE26046,547,0-5,4
6IMLivaic, LeonKRO25146,545,0-5,7
7GMNeuman, PetrTJE23976,540,51,2
8GMPavlidis, AntoniosGRE25366,053,00,4
9GMPlat, VojtechTJE25256,051,5-1,3
10GMNisipeanu, Liviu-DieterTYS26566,051,0-13,6
11IMVogel, RovenTYS24416,051,02,9
12IMBagi, MateUNG24816,047,0-3,9
13FMNiedbala, BartlomiejPOL23606,046,0-2,7
14FMRabatin, JakubTJE23166,045,519,4
15IMButkiewicz, LukaszPOL23656,045,57,0
16GMVokac, MarekTJE23706,045,50,0
17IMNoe, ChristopherTYS25276,044,0-11,7
18IMDann, MatthiasTYS25086,042,5-15,6
19WIMShpanko, NadiiaUKR22036,043,031,0
20GMJurcik, MarianSVK24226,042,5-10,8
21GMJobava, BaadurGEO26036,041,5-18,5
22FMKozusek, DanielTJE23276,042,09,0
23IMOlsen, Filip BoeDAN23976,038,0-13,7
24Humburg, PhilippTYS22455,549,542,6
25Levitan, TalISR21605,549,070,2
26GMStefansson, HannesISL25175,549,0-7,5
27FMStinka, JakubTJE22375,547,031,8
28GMRogozenco, DorianRUM24825,546,0-15,7
29Nemec, JachymTJE22405,546,059,2
30FMSkawinski, ArkadiuszPOL23585,545,50,6
31FMStalmach, RichardTJE22945,545,515,2
32FMJedlicka, AlesTJE22125,545,00,0
33FMKaras, MarekSVK22175,544,043,6
34GMGutman, GennadiUKR24615,545,0-15,8
35FMMica, MarekTJE22795,544,516,0
36GMÅkesson, RalfSWE23955,544,5-11,8
37CMPniaczek, MarekPOL22505,543,5-1,2
38FMSlovak, KilianTJE22165,541,025,8
39GMCarlsson, PontusSVE24735,543,0-16,1
40Psyk, RadoslawPOL24145,543,0-13,8
Resultaten för de 40 främsta. Totalt deltog 149 spelare i A-gruppen.