Internationellt
- Evenemang
- Internationellt
Ryska mästerskapet
Rond 1–6. Startar varje dag kl 13.00.
Ryska mästerskapet
Rond 7–11. Startar kl 13.00 varje dag.
Tata steel chess
Så spelas 13:e och sista ronden på söndag klockan 12.00 (siffran i parentes anger Grandelius resultat mot spelaren tidigare i turneringen):Jorden van Foreest–Nils GrandeliusDavid Anton Guijarro (½)–Anish Giri (0)Aryan Tari […]
Cattolica summer open
Svenska deltagare:FM Hampus Sörensen, Team Pelaro Alingsås.Arvin Rasti, Team Pelaro Alingsås.
Asiatiska mästerskapet
Spelas i formen hybridschack.
Afrikanska mästerskapet
Alla ronder startar klockan 15.00 utom den sista ronden den 27 maj (starttid: kl 10.00)
Cattolica chess festival
Svenska spelare:Hampus Sörensen, Team Pelaro AlingsåsArvin Rasti, Team Pelaro Alingsås
Bulgarien: Ropotamo cup
Svensk deltagare: Max Wahlund, Linköpings ASS.
Prag Masters
Svensk deltagare:Nils Grandelius – läs intervjun.
Kreta: ACO Amatör-VM
Svensk deltagare (Grupp B):Mikael Svensson, Landskrona SK
Italien: Dolomiti international chess festival
Svenska deltagare:Gustav Törngren, Örgyte SKArvin Rasti, Team Pelaro Alingsås
Serbien: Vidovdanski turnir Borca
Svensk deltagare:FM Mladen Gajic, Eksjö SK
Grand chess tour: Paris
Program:18 juni, kl 14: Rond 1–3 snabbschack19 juni, kl 14: Rond 4–6 snabbschack20 juni, kl 14: Rond 7–9 snabbschack21 juni, kl 14: Rond 10–18 blixtschack22 juni, kl 14: Rond 19–27 […]
12-åringens stormästarjakt i Vezerkepzo GM Mix
Program:24 juni, kl 15.30: Rond 125 juni, kl 15.00: Rond 226 juni, kl 15.00: Rond 327 juni, kl 10.00: Rond 427 juni, kl 15.00: Rond 528 juni, kl 15.00: Rond […]
Franska ligan
I franska ligan (French Top 12) spelar de tolv lagen i högsta ligan mot varandra under elva raka dagar. Alla ronder startar klockan 14.15 utom den sista som startar klockan […]
Italien: La Marca open
Svenska deltagare:Arvin Rasti, Team Pelaro AlingsåsGustav Törngren, Örgryte SK Spelprogram:25 juni, kl 16.00: Rond 126 juni, kl 09.30: Rond 226 juni, kl 15.30: Rond 327 juni, kl 15.30: Rond 428 […]
Belgrad: Serbia chess open
Resultat: Svenska deltagare: (Masters) FM Jan Lundin, Örebro SS(Masters) Edvin Trost, Rockaden Stockholm(Amateurs) Filip Björkman, Västerås SK
Serbien: Paracin international tournament
Svensk deltagare:Stefan Radovic, Västerviks ASK
FIDE World Cup
LIVE:Följ Nils Grandelius & Pia Cramling (från 15 juli)Följ öppna klassen (från 12 juli)Följ damklassen (från 12 juli) Varje omgång startar klockan 14.00. Svenska deltagare:GM Pia Cramling (damklassen)GM Nils Grandelius […]
Anand vs. Kramnik – inga rockader tillåts
En match mellan exvärldsmästarna Viswanathan Anand och Vladimir Kramnik. I matchen kommer partierna att spelas i Kramniks nya variant av schack – inga rockader är tillåtna. Spelschema:14 juli, kl 16.00: […]
Serbien: Senta international chess festival
Svensk deltagare:Stefan Radovic, Västerviks ASK Spelschema RondDatumKlockslag12021/07/1717.0022021/07/1810.0032021/07/1817.0042021/07/1917.0052021/07/2017.0062021/07/2117.0072021/07/2217.0082021/07/2317.0092021/07/2410.00
Pardubice: Czech Open Rapid
Svensk deltagare:GM Ralf Åkesson, Västerås SK
Spanien: Open los Molinos
Svensk deltagare:Toni Fuentes, Kungstornet
Helsingör: Konventum & Højstrupgård Weekend
Svenska deltagare:GM Jonny Hector, Limhamns SKJohan Sigeman, Lunds ASKWilliam Olsson, Örgryte SK Program:Fredag 23 juli, kl 18.30: Rond 1Lördag 24 juli, kl 10.00: Rond 2Lördag 24 juli, kl 15.30: Rond […]